Modernizacja Domu Kostka Polska w Katowicach

Poniżej staramy się wytłumaczyć zagadnienie Domu – Kostka i z czym się wiąże modernizacja domu Kostka Polska. Podjęliśmy się tego niełatwego tematu z znaczną satysfakcją oraz motywacją, chcąc udowodnić, że jeśli ma się stosowną wiedzę i pasję w kontekście tematu, można się z nim zmierzyć oraz wyjść obronną ręką.

Kostka Polska niejedno ma imię

modernizacja domu kostka polskaJako zespół architektów z obszerną wiedzą i doświadczeniem w kontekście wielu różnych zagadnień powiązanych z architekturą przez lata praktyki nie baliśmy się podjąć żadnego zamówienia w tym takiego jak modernizacja domu Kostka Polska. Od budynków biurowych i usługowych, poprzez projekty budynków jednorodzinnych aż przebudowę już istniejących domów. Wynikiem tych działań jest stworzona przez nas domena – stworzona z myślą o wszystkich inwestorach, którzy stanęli jednakowo jak my dawno temu przed w rzeczy samej zawiłym zadaniem: ujarzmieniem kostki polskiej. Serdecznie zapraszamy do lektury oraz współpracy!

Domy „Kostka Polska” – czym tak naprawdę są i z czym kojarzy się ich historia?

Tzw. domy kostka to nie szybki, jednorazowy wytwór, ale projekty wiekowe, które pojawiały się na mapie kraju w okresie nawet 30 lat. Wszystko rozpoczęło się w ważnych dla naszego kraju latach 60-tych, a za koniec popularności tychże projektów można uznać rok 1989. Nie będzie także przesadą oznajmić, że są nie jako synonimem czasów PRL-u, z czym też bez wątpienia większości z nas się wiążą.

Osobliwość kostkowych domów

modernizacja domu kostka polskaOsoby zaznajomione z tematem wiedzą, że w tych czasach prawo budowlane pozwalało posiadać nie więcej, aniżeli 110 m2, przestrzeni użytkowej – co jak można się domyślać nie było ilością wystarczającą, a to doprowadziło do przeróżnego typu prób przechytrzenia przepisów. Mowa tutaj o rozwiązaniach takich jak niskie parterowe mieszkania pełniące oficjalne funkcję piwnic – nieoficjalnie mieszkań, czy konstruowanie chlewików lub ewentualnie kurników, które znowuż nieoficjalnie były garażami. Budynki były równocześnie niemalże o takich samych proporcjach, co przełożyło się na ich powtarzalność. Było to efektem dopuszczalnej w tych czasach wielkości działki i prostej technologii budowlanej, jaką w tych czasach dysponowaliśmy. Z tego powodu stropy nie mogły mieć należycie ogromnej rozpiętości, a cała bryła obiektu przybierała formę powtarzalnego sześcianu, osławionej „kostki”. Po latach pozostaje jedynie modernizacja domu Kostka Polska.

Czym jeszcze cechują się domy „kostki”?

modernizacja domu kostka polskaNa pewno należałoby wspomnieć, iż pomimo tych wszelkich przeszkód widoczne było jak na tacy dążenie właścicieli mieszkań w domu kostce szczegółów, to naturalnie dzięki którym ich posiadłość była jak najbliższa wielkomiejskim budowlom. Stąd rozmaitego typu tarasiki lub balkoniki z balustradami. Posiadanie takowego dodatku w swojej „kostce” było najlepszym sposobem na akcent bycia „na czasie” mimo, że same w sobie nie były to zbytnio wydajne elementy. Reasumując, osoba świadoma rysu historycznego domów kostki ma obowiązek w głównej mierze nie zapominać o ich następujących cechach: powtarzalności, funkcjonalności oraz rytmie podziałów elewacji. To tyle na ten temat – w wielkim skrócie. Jeżeli kogoś interesuje jeszcze więcej interesujących rozwiązań oraz możliwości, należałoby zajrzeć na stronę internetową  kostka polska prowadzoną przez DEKOP pracownia architektoniczna z Katowic gdzie można sporo poczytać i zobaczyć na temat Kostki Polskiej, do czego to serdecznie zachęcamy.