Skuteczne ratownictwo górnicze – System Resys

Przemysł wydobywczy jest jednym z najniebezpieczniejszych na całym globie. Nie dziwi więc fakt, że branża górnicza bardzo z zapałem przyjmuje wszelkie nowinki dotyczące zarówno sposobu i technologii wydobycia, jak również samych systemów traktujących bezpieczeństwa pracy i wzorców zachowań w trakcie nieprzewidzianych zdarzeń. Każda z technologii, która w znaczący sposób poprawia bezpieczeństwo oraz jakość pracy górników jest nadzwyczaj pozytywnie odbierana. W tym artykule chcemy bliżej przyjrzeć się zagadnieniu komunikacji w ratownictwie górniczym, które jest bezpośrednio związane z pracą górników na całym świecie.

Łączność – okazja na szybszy ratunek

Każdy z ratowników górniczych nie wyobraża sobie pracy bez dyspozycji komunikacji z innymi ratownikami – to sposób, aby szybciej dotrzeć do poszkodowanych, skuteczniej nawigować w wyrobiskach czy informować o zdarzeniach czy też stanie górników jednostki czekające na udzielenie pomocy lekarskiej na powierzchni. System łączności dla górników musi być nie tylko odporny, ale też nieskomplikowany. Ciągnące się linie, niezbędność podłączania słuchawek do innych odbiorników lub ewentualnie po prostu ogromne słuchawki – taki system działa, lecz na pewno nie jest praktyczny i dla ratownika ma prawo okazać się swoistą kulą u nogi.

System komunikacji bezprzewodowej Resys

System Resys o którym już wspominaliśmy w innym artykule /System bezprzewodowej łączności ratowniczej RESYS/,  został zaprojektowany oraz skonstruowany przez Firmę 2RHP to odpowiedź na potrzeby komunikacji dla ratownictwa górniczego. System zapewnia szansę bezprzewodowej łączności pomiędzy ratownikami (system korzysta z technologii full duplex, która użytkowana jest też w telekomunikacji – świadczy to, że Resys pozwala na paralelną komunikację w obie strony). Do tego Resys zezwala na monitorowanie funkcji życiowych oraz namierzanie poszczególnych odbiorników. Resys jest swojego rodzaju centrum komunikacyjnym dedykowanym do pracy w trudnych warunkach.

Z Resys korzystają nie tylko ratownicy górniczy, jednak również sami górnicy – kopalnie z rozkoszą inwestują w tego typu komunikację, jaka nie powstrzymuje górników, jednocześnie dając im praktyczne, skuteczne oraz nowoczesne narzędzie do komunikacji – zarówno podczas codziennej pracy, zwiększając tym samym efektywność i zdolność produkcyjną górników, jak też w trakcie wypadków czy sytuacji kryzysowych, kiedy Resys przydaje się dla ratowników.

System Resys to aktualnie jeden z najbardziej odkrywczych systemów dedykowanych do pracy w trudnych warunkach – potwierdzają to liczne certyfikaty a również nagrody, które pozostały przyznane dla firmy 2RHP.