Kieliszki do wina, które i dlaczego?

Które kieliszki do którego wina?

kieliszkiIstnieją setki form kieliszków przeznaczonych do przeróżnych celów oraz rodzajów wina. Warto wiedzieć, że w trakcie degustacji wina to, w którym szkle się je podaje ma kolosalne znaczenie. Jednak dostosowanie jednego z drugim pod żadnym pozorem nie jest tak kłopotliwe, jak mogłoby się wydawać – znajomość kilku głównych zasad ma prawo uczynić, że wybór kieliszków będzie właściwie prosty. Oto kilka instrukcji, które pomogą Tobie się w tym znaleźć.

Wybór kieliszków: format i kontur

Na ogół ma się do wyboru rozmaite rozmiary kieliszków, w takim układzie przyzwoiciej sprawdzą się:

  • mniejsze kieliszki do wina białego,
  • pokaźniejsze kieliszki do czerwonego wina.

Powodem, dla jakiego do białego wina odpowiedniej sprawdzają się mniejsze kieliszki jest fakt, iż ten trunek nie może nazbyt się rozgrzać przed spożyciem. Jeśli chodzi o wymiar kieliszków do czerwonego wina, im znacznie bardziej hojny, tym lepiej.

Dobra wskazówka: jeśli możesz, wybierz kieliszek w kształcie balonu, żeby wino zdołało gwarantować lepszy smak. W ten sposób również zezwala się winu na rozwinięcie pełnego bukietu. Wino potrzebuje przestrzeni do odetchnięcia, a zwężający się kształt najpoprawniej nadaje się do uwolnienia tegoż aromatu.

W wypadku wina schłodzonego najporządniej postawić na cienkie, gładkie oraz bezbarwne szkło. Jeśli szkło jest duże, ma wzory lub kolor, nikt nie będzie w stanie docenić wyglądu wina – a to jest niezwykle ważną częścią degustacji tego trunku.

Natomiast do win musujących bądź też szampana poprawniej kup kieliszki w kształcie tulipana. Kształt ten pomaga utrzymać bąbelki w nienaruszonym stanie przez dłuższy czas oraz zapewnia jak najlepszy smak oraz aromat podczas picia tego rodzaju napoju.

Dobór kieliszków  a okazja

W wypadku wina akompaniującego kolacji wybierz kieliszki, które są nieco pokaźniejsze, aby zdołały zmieścić więcej napoju, przy jednocześnie zapewnieniu jeszcze znacznej ilości pustej przestrzeni w szkle, natomiast w przypadku degustacji wina wybierz drobne kieliszki – jakie już nie muszą być tak oszałamiające i pojemne. Zajrzyj też na http://kieliszkidowina.pl/ by zdobyć jeszcze więcej intrygujących nowinek z kieliszkami w tle.